Korzystanie z łaźni tureckiej jest jedną z najstarszych tradycji oczyszczania ciała na świecie. Na Bliskim Wschodzie z łaźni korzystano już w starożytności. Hammam został zainspirowany rzymskimi termami będącymi miejscem przeznaczonym do dbania o higienę, zapewniającym relaks oraz umożliwiającymi kontakt z innymi ludźmi. W odróżnieniu od rzymskich łaźni hammam miał także wymiar religijny. Był dla muzułmanów miejscem, w którym dokonywali rytualnych ablucji przed modlitwą zgodnie z wytycznymi Mahometa.

W jaki sposób powstał hammam?

Pierwszą łaźnią, o której istnieniu wiadomo, była ta należąca do władców arabskiego Kalifatu. Została wybudowana w latach 660 – 750 n.e. Hammamy powstały po roku 1450, w którym Osmanie odebrali Rzymianom Konstantynopol. Turcy natknęli się na rzymskie zwyczaje łaźniowe i połączyli je ze swoimi. W ten sposób powstał nowy rytuał oczyszczania zgodny z zasadami islamu.
Pierwsze hammamy budowane były na pustyniach, dopiero z biegiem lat stały się nieodłącznym elementem miejskiej zabudowy. Ze względu na ich związek z religią, stawiane były w pobliżu meczetów. Architektura łaźni różni się zależnie od epok, w których powstawały oraz od obszaru geograficznego.
Kair był znany z tego, że znajdowało się w nim 365 hammamów. Do obecnej chwili przetrwało jedynie 6 z nich.
Innym miejscem, w którym znajdowało się wiele hammamów, był Stambuł. Najstarsza łaźnia, która przetrwała do dziś, została wybudowana w 1454 roku.

Hammamy miejscem spotkań

Większość ludzi myśli o kąpieli jako o zajęciu, które jest intymne i wykonywane w samotności. Jednak łaźnie tureckie przed początkiem kanalizacji były ważnym miejscem spotkań. Hammamy odgrywały kluczową rolę w promowaniu higieny i zdrowia. Były miejscami, w których można było zadbać o ciało, odprężyć się i zażyć masaży leczniczych.
Z hammamów korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Robią to jednak w różnych godzinach lub w wyznaczonych dniach. Zdarza się również, że dostępne są hammamy męskie lub żeńskie. W tradycyjnych hammamach kobiety były obsługiwane jedynie przez kobiety, a mężczyźni przez mężczyzn.

Napisz do nasZadzwoń do nas