Już od starożytności miód wykorzystywano przede wszystkim do przyspieszenia gojenia ran, owrzodzeń i różnego rodzaju zakażeń skóry. Może zmniejszać objawy towarzyszące alergiom czy zapaleniom skóry, hamować obrzęk, wysięk oraz zaczerwienienie. Przyspiesza również gojenie oparzeń.

Przeciwzapalne i przeciwutleniające działanie miodu prowadzi do zmniejszenia blizn. Badania wykazują również jego skuteczność przy leczeniu trądziku różowatego i wielu innych chorób dermatologicznych. Miód działa silnie przeciwzapalnie i bakteriobójczo.
Nic dziwnego, że nasze babki i dawni lekarze stosowali miód jako remedium na wszelkie infekcje. Obecnie miód pszczeli ma szerokie zastosowanie w medycynie oraz kosmetologii.

  • Jak działa miód?

    O działaniu leczniczym miodu pszczelego decyduje występująca w nim duża liczba monosacharydów (fruktoza i glukoza, które stanowią 70% cukrów w miodzie), a także witamin (B, C, A, E), mikroelementów czy kwasów organicznych. Ważnymi w jego składzie jest enzym oksydazy glukozy, który przekształcając glukozę w nadtlenek wodoru sprawia, że miód ma działanie bakteriobójcze.

    Naukowo mówiąc, działanie przeciwzapalne miodu polega na stymulacji leukocytów do wydzielania cytokin i czynników wzrostu, które wpływają na proces odbudowy tkanki. Miód usuwa wydzielinę gruczołów łojowych i przyspiesza gojenie ran – wszystko za sprawą zawartej w miodzie oksydazy glukozowej. Zaopatruje też nasze tkanki w substancje odżywcze.

Węglowodory występujące w miodzie wykazują działanie nawilżające. Glukoza ogranicza dyfuzję, co wiąże się z zatrzymaniem wody w naskórku oraz jej stałym nawilżaniu. Dodatkowo, kwas glukonowy i jabłkowy oraz witamina A poprawiają nawilżenie skóry. Dla odmiany kwas jabłkowy rozjaśnia plamy pigmentacyjne. Dlatego regularne stosowanie miodu jako środka pielęgnacyjnego wpływa na poprawę stanu skóry.

Witaminy z grupy B poprawią koloryt naszej cery, zmniejszą wydzielanie sebum i nawilżą naszą skórę, a także opóźnią proces starzenia się skóry hamując procesy degradacji komórek. Znajdziemy w miodzie witaminy C i E, dzięki czemu miód jest znakomity również przy skórze naczynkowej.

  • Jak wygląda zabieg?

    Do rytuału miodowego używamy ciemnego miodu pszczelego z dodatkiem ciepłego olejku ze słodkich migdałów.

    Na początku zaprosimy Cię do łaźni parowej, aby Twoja skóra nabrała miękkości. Zabieg tradycyjnie rozpoczniemy peelingiem z dodatkiem kwasu bursztynowego, aby oczyścić Twoją skórę i otworzyć jej pory. Dzięki temu, wartościowe składniki miodu i olejku będą dobrze się wchłaniały. Następnie masażysta nałoży na Twoją skórę ciepły miód i wykona odprężający masaż, który obniży Twoje napięcie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Po zabiegu zaprosimy Cię do Sali Relaksu na szklaneczkę pysznej herbaty.

    UWAGA! U osób uczulonych miód może wywołać reakcję alergiczną.

    Cena: 490 zł (solo) / 960 zł (dla dwojga)

    Kup na prezent       Zarezerwuj na Booksy

    *** Podkreślamy, że zabiegi odbywają się na podgrzewanych kamiennych stołach, które oddając ciepło działają terapeutycznie na ciało. Dla komfortu pod głowę, uda i stopy układamy miękkie podkładki oraz ręcznik pod plecy i brzuch.

    ***

    Skontaktuj się z Nami>

Ważne! Nie poleca się rytuał z miodem, gdy jesteś uczulona/y na pyłki roślinne, zarodniki grzybów lub jad owadów.

Źródła:
Dubiago G., Nowak A., Klimowicz A., „Wybrane właściwości miodu szczególnie przydatne w kosmetologii”, Postępy fioterapii, 2008; 48-52.
Kopczyńska D., Klasik-Ciszewska S., Duda-Grychtoł K., „ Produkty pszczele w pielęgnacji skóry”, Śląska Wyższa Szkoła w Katowicach, Medycyna Rodzinna, 2018; 48-51.
Dmowski P., Wilczyńska A., „ Wpływ dodatku miodu na antyoksydacyjne właściwości naparów czarnej herbaty”, Akademia Morska w Gdyni, 2015; 698-691.
Bąkowska M., Janda K., „Właściwości prozdrowotne wybranych miodów”, Pomeranian J Life Sci, 2008,64(3); 147-150

Napisz do nasZadzwoń do nas