Hammam to tureckie łaźnie parowe. Ich pierwowzorem były łaźnie rzymskie. Obecnie hammam jest połączeniem tradycyjnej i współczesnej pielęgnacji dającym ogrom korzyści dla ciała i ducha. Pozwala poprawiać nastrój i relaksuje. Poza tym pomaga poprawiać kondycję fizyczną i wzmocnić układ odpornościowy. Ma również wspaniałe działanie na skórę. Jest ona nawilżona, gładka i odżywiona.
Etapy hammamu
Hammam składa się z następujących po sobie czterech etapów. Pierwszym z nich jest rozgrzanie ciała w łaźni. W ten sposób przygotowuje się skórę do głębokiego oczyszczenia. Ciepło pomaga się odprężyć, uwalniając mięśnie od napięcia.
Drugim etapem jest dokładne oczyszczenie ciała. Odbywa się przy użyciu specjalnej rękawicy Kessa, wykonanej z szorstkiej tkaniny oraz wyjątkowo delikatnej piany. Pianka ta jest uzyskana z mydła Savon Noir wytwarzanego z oliwy. Peeling ten pobudza krążenie, nawilża i pozwala usunąć zrogowaciały naskórek. Ta część hammamu odbywa się na podgrzanym kamiennym stole.
Trzeci etap to oczyszczenie glinką lub innym specyfikiem, zależnie od rodzaju hammanu. W tym etapie skóra zostaje jeszcze silnej oczyszczona.
Ostatnim etapem jest rytuał namaszczenia. Polega on na masażu ciała olejem arganowym znanym ze swoich wyjątkowych właściwości odżywczych.
Rodzaje rytuałów hamman
W naszym SPA w Gdańsku wykonujemy kilka rodzajów hammanu.
Jednym z nich jest hamman bursztynowy. Jest on połączeniem tradycyjnego tureckiego hammanu i terapii bursztynem. Pierwszym jego etapem jest oczyszczenie ciała rękawicą Kessa. Następnie ma miejsce masaż pianą. Kolejnym etapem, wyróżniającym ten rodzaj hammamu jest wykonanie masażu olejkiem bursztynowym z lecznicą nalewką z bursztynu. W pomieszczeniu unosi się aromat bursztynowych kadzideł.
Drugim dostępnym hammanem jest tradycyjny hamman turecki. Podczas tego zabiegu możliwe jest umycie twarzy i włosów.
Kolejną odsłoną hammamu, jest hammam marokański. W tym hammamie mycie odbywa się przy użyciu specjalnego czarnego mydła.
Każdy z naszych hammanów zakończony jest relaksem ze szklanką tureckiej herbaty oraz degustacją tradycyjnego przysmaku o nazwie lokum.