Hammam – Starożytna Tradycja

 

Odwiedzając Maroko, często polecaną atrakcję stanowi hammam – tradycyjna łaźnia sięgająca początkami czasów starożytnych.

 

Swoje źródło w kulturze Maroko, hammam czerpie z tradycji Imperium Rzymskiego. Powszechnie spotykane publiczne łaźnie zakładane były w celu poprawy higieny mieszkańców Imperium. Ponad ich podstawową funkcją, stanowiły one dla Rzymian również popularne miejsce wypoczynku oraz spotkań publicznych – były istotną częścią życia społecznego. Nie jest zatem dziwne, że podczas rzymskiej kolonizacji rejonów północnej Afryki, łaźnie znalazły swoje miejsce we świeżo włączonych do Imperium miastach.

 

Jak wygląda hammam w Maroko?

 

Antyczne łaźnie publiczne szybko zyskały popularność w kulturze muzułmańskiego Maroko przy jednoczesnym wprowadzeniu modyfikacji, które uczyniły te łaźnie unikalnymi. Tradycyjnie, hammamy (arabskie słowo na “łaźnię”) znajdują się w sąsiedztwie meczetów i służą oczyszczeniu fizycznemu i duchowemu poprzedzającemu rytuały modlitewne. Wraz ze wzrostem międzynarodowej turystyki, dodatkowe łaźnie zakładane są w szeroko dostępnych lokalizacjach, w celu zaoferowania odwiedzającym możliwości ich doświadczenia.

 

Typowy marokański hammam mieści się w budynku z 3-4 podłużnymi salami zwieńczonych kopułami. Jego charakterystyczną cechą jest obecność wyłożonej płytkami sauny parowej, w odróżnieniu od często spotykanych w tradycji tureckiej basenów. Zabiegi w hammamie wykonywane są przez wykwalifikowaną obsługę, która zapewnia poprawny przebieg całego rytuału. Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od typowego SPA, gdzie wymagane jest zachowanie ciszy, hammam jest również miejscem spotkań towarzyskich i normalnym jest ciche prowadzenie rozmów między wypoczywającymi osobami.

 

Jakie zalety ma hammam marokański?

 

Pełny rytuał hammamu marokańskiego oferuje szeroki zakres korzyści powszechnie znanych i cenionych przez bliskowschodnie społeczeństwo.

 

  • – Fizyczny i emocjonalny detoks. Redukcja stresu i głęboka relaksacja
  • – Upiększenie ciała i twarzy. Usuwanie martwego naskórka i oczyszczanie porów skórnych
  • – Walka z trądzikiem. Regulacja produkcji sebum, dzięki czemu skóra jest czystsza, z mniejszą tendencją do zabliźniania
  • – Anti-aging. Nawilżenie i utlenienie skóry pozwala jej na utrzymanie zdrowszego kolorytu i jędrności
  • – Wzmocnienie odporności. Aktywacja układu krążenia.
  • – Umożliwienie lepszego połączenia między ciałem a duchem.
  • – Poczucie oczyszczenia i wypoczynku.

 

 

A jak przebiega zabieg hammamu marokańskiego? Tego dowiesz się w naszym opisie TUTAJ 😉

 

 

Napisz do nasZadzwoń do nas